Schovanky a Věra Martinová

separator
Schovanky a Věra Martinová

Přestože věk se u dam neprozrazuje, je to k nevíře, že v roce 2011 oslavili Schovanky 40 leté výročí.

Jejich složení se pochopitelně během let mnohokrát změnilo a kapelou prošlo mnoho pozdějších hvězd hudebního nebe. Do zlaté sestavy právem patří Věra Martinová, první dáma české country, která ve skupině odstartovala svou hvězdnou kariéru. V roce 2002 to bylo přesně 20 let , co se Věra Martinová stala členkou Schovanek. Zmíněné výročí inspirovalo Věru a Schovanky ke společnému albu, které připomíná jejich spolupráci, obsahuje některé slavné hity a přináší i vydatnou porci novinek. Navíc se Věra Martinová jako zpěvačka a také jako producentka alba vrací při této příležitosti ke country klasice ze svých slavných začátků, což jistě potěšilo všechny fanoušky české country.

Schovanky a Věra Martinová
Schovanky a Věra Martinová

"Je po těch letech zajímavé ve studiu pozorovat, kam se každá z nás hudebně posunula,"říká k tomu Věra." Posluchači se mohou těšit nejen na country klasiku typu písniček "Buchty makový", "Rákosí" nebo "Whiskey to je moje gusto", ale i na novinky, které pro účely alba vznikly. Třeba písničku "Máš ho akorát," na kterou se Ivanu Hlasovi povedl velmi vtipný text." Nahrávka vznikla v produkci Věry Martinové v jejím nahrávacím studiu AMOD v průběhu jarních měsíců roku 2002. Album nazvané "Svět je plnej různejch řečí" vyšlo u firmy Popron Music, která má ve svém katalogu alba ze "zlaté kolekce" Věry Martinové. Tituly jako "Vrcholky (Best Of)" nebo "Dál jen vejdi" doplní album, které by se s trochou nadsázky dalo označit jako "to, co bylo před Vrcholky". Album totiž připomíná první etapu hudební kariéry Věry Martinové, byť jde o nahrávku vzniklou v roce 2002. Důležité totiž je, že se podařilo vdechnout nový život "sestavě" skupiny Schovanky z první poloviny 80.let a navázat na to, co bylo.

Působení Věry Martinové ve Schovankách je rámováno roky 1982-1986. Nastoupila do skupiny, která v té době již měla za sebou více než desetiletí profesionální kariéry. Přestože otcem zakladatelem Schovanek byl muž - Jan Krisťák Čapek, byly od začátku koncipovány jako kapela dívčí. Od bluegrassu se skupina žánrově posunula na přelomu 70. a 80.let k moderní country a v roce 1982 se na uvolněném místě kytaristky objevila Věra Martinová, tehdy ještě jako Věra Šolínová. "Kontakt na Věru nám tehdy dal Miloš Dvořáček, člen populárních Kantorů, který se s Věrou potkal na Státní konzervatoři v Brně," říká kapelnice Schovanek Míla Solařová-Plochová a dodává,"Věra se mi ozvala, domluvily jsme se rychle a krátkodobé ubytování Věry v Praze jsme vyřešily tak, že se Věra nastěhovala k nám. Manžel byl v té době jako zvukař na půlročním turné v Rusku, takže jsme měly opravdovou dámskou jízdu." Míla Plochová je kapelnicí Schovanek dodnes a její muž Stanislav Ploch je jejich manažerem. Ze "zlaté" sestavy Schovanek se kromě Věry Martinové a Míly Plochové na novém albu účastní i bubenice Jana Marášková a houslistka Věra Kočišová, která byla Schovánkám několik let "nevěrná" ve skupině Tučňáci Michala Tučného. Sestavu doplňuje basová kytaristka Alena Solařová, kytaristka,flétnistka a zpěvačka Lída Helligerová a zpěvačka Blanka Šurková.

Jako ženská kapela to Schovanky tehdy rozhodně neměly jednodušší než mužský band. Hrát v Československu začátkem 80.let americkou country rozhodně nemělo oficiální podporu a Schovanky si tak na své první album musely počkat až do roku 1990. Přesto se skupině v době působení Věry Martinové dařilo, natáčela v rozhlasových a televizních studiích a vystupovala nejen v Československu, ale i v zahraničí. Při jednom takovém angažmá Schovanky unikly neštěstí doslova v hodině dvanácté. V dubnu 1986 byly na koncertním turné v tehdejším Sovětském svazu a hotel ležící pouhých 17 kilometrů od jaderné elektrárny v Černobylu opustily 10 dnů před jadernou katastrofou. Schovankám se též dostalo oficiálního pozvání do amerického Nashville, když vystupovaly s Johnny Cashem na jeho československém turné. Bohužel, zájezd se v té době uskutečnit nemohl. Tak Schovanky alespoň křižovaly země české a slovenské s vlastním programem z amerických country hitů nazvaným Radio Pusa, který uváděli Tomáš Sláma a Luděk Nekuda.

Schovanky a Věra Martinová
Schovanky a Věra Martinová

Věra Martinová sice do Schovanek nastupovala především jako kytaristka, ale již velmi brzy se ukázalo, že jako sólová zpěvačka má nesmírný potenciál. Schovanky s Věrou Martinovou uskutečnily v roce 2003 turné, kde si připomněly své jubileum s posluchači v celé ČR. Jako úsměvný "drb" dodejme, že skupinou Schovanky prošlo za dobu její existence 33 hudebnic a má celkem 43 dětí.